Tek Kullanımlık Ambalaj Üreticileri ve Ürün Çeşitleri

Tek kullanımlık ürünler özellikle pandemi döneminin hayatımıza getirdiği unsurlardan biridir. Bu nedenle tek kullanımlık ürünler yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle yaşanılan yoğun hayattan dolayı tek kullanımlık ürünler sık bir şekilde tercih edilmektedir. Temizlik açısından güvensizlik hissi duyan kişiler, tek kullanımlık ürün kullanımını pandemi döneminde üst seviyeye çıkarmıştır.

Tek Kullanımlık Ambalaj Üreticileri

Ambalajlama ve paketleme sektöründeki tek kullanımlık ürünlere olan ilgi oldukça fazladır. Tek kullanımlık ürünler, bir diğer adı ile kullan at ürünlerin; tek kullanımlık plastik çatal, tek kullanımlık plastik kaşık, tek kullanımlık plastik tabak, tek kullanımlık kartın bardaklar, tek kullanımlık plastik çatal, tek kullanımlık sıcak ve soğuk içeceklerin tüketilebileceği karton bardaklar, tek kullanımlık yemek kapları, tek kullanımlık taşıma kapları, tek kullanımlık ıslak mendil, tek kullanımlık sıvı katı sızdırmaz kaplar gibi kullanım alanları mevcuttur. Tek kullanımlık kapların kullanımı oldukça rahat ve basittir. Paket servise ise uygunluğu ile dikkat çekmektedir. Tek kullanımlık ürünler veya masaüstü ekipmanları işletmeler açısından oldukça önemli ürünlerdendir. Tabak, çatal ve baharatlık gibi devamlı bir şekilde gereksinimler duyulmaktadır. Bu ekipmanlar işletmelerde tekrardan yıkanabilir. Fakat piknik, kermes ve festival gibi faaliyetlerde tekrardan kullanılması mümkün değildir. Bu noktada kullan at ürünler devreye girmektedir. Tek kullanımlık hafif ve uygun fiyatlı ürünler ile hemen çözümler yaratabilirsiniz. Tek kullanımlık plastik kap veya tek kullanımlık kase ile güvenli bir şekilde servis işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Tek kullanımlık veya kullan at olarak adlandırılan bu ürünlerin birçok çeşidi mevcuttur. Plastik, polikarbon veya polipropilenden ortaya çıkarılan bu ürünleri gereksinimlerinize göre fazlaca satın alabilirsiniz.

Tek Kullanımlık Ambalaj Ürün Çeşitleri

Tek kullanımlık ürün veya kullan at, tek kullanım amacı ile tasarlanmış ve sonrasında geri dönüşüme gidebilecek katı atık olarak adlandırılan üründür. Bu tanım belirli kullanım süresi belirsiz benzer ürünleri ( örnek olarak yıkanabilir hava filtreleri) belirli süre kullanılabilen ürünlerden (örnek olarak tek kullanımlık hava filtreleri) ayırmak amacıyla da kullanılmaktadır. Tek kullanımlık ürünler; sıvı gıda ürünleri, kozmetik ürünler ve granül gıda ürünlerinden deneme amaçlı veya tek kullanımlık tüketilmesi biçiminde üretilen ürünlerdir. Tek kullanımlık ürünler genel anlamda plastik, pamuk, kağıt ya da polistiren köpükten meydana gelmektedir. Laminasyon benzeri kompozit malzemelerden ortaya çıkarılan ürünlerin geri dönüşümü oldukça zordur. Bu tarz ürünler ise kullanıldıktan sonra çoğunlukla imha edilmektedir. Günümüzde tek kullanımlık ürünler daha çok mutfak ve gıda ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ambalaj paketleri çoğunlukla tek kullanımlıktır. Atık hiyerarşisi, malzemelerin oldukça az bir miktara indirilmesini sağlamaktadır. Geri dönüşüm yüzdeleri çeşitli bölgede nispeten düşük olmasına karşın çoğu paketleme malzemeleri ve şekilleri geri dönüşüm için uygundur. Yeniden kullanılan ambalajlar artmaktadır. Fakat en sonunda ambalajlamada kullanılan her kap geri dönüştürülmektedir. Sonrasında gübre yapılarak yakılmaktadır. Yer doldurmada ya da depolama işlemlerinde de kullanılacaktır. Taşıyıcı bakımından şişe, kavanoz, kutu ve torba benzeri çeşitli ürünler mevcuttur. Bunlar genel anlamda plastik, metal, kumaş ve kompozit malzemelerden üretilmiştir.